قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
پیچ آلن

پیچ آلن

پیچ آلن با سر استوانه ای شکل بشکه ای حاوی یک سوکت شش ضلعی هستند. هد دارای قطر کمتری نسبت به سایر سر پیچ های دستگاه است که معمولاً فقط ۱٫۵ برابر قطر اسمی رزوه است. پیچ های درپوش سوکت را می توان به عنوان پیچ آلنی، پیچ آلن سر تخت یا پیچ آلن شش گوش نیز نام برد.

برای بستن این قطعات نیازی به فضای خالی خارجی نیست، که معمولاً برای پیچ هایی مانند سر شش گوش برای پذیرش آچار یا سوکت است. این ویژگی ها به این معنی است که پیچ های سر سوکت برای استفاده در فضاهای محدود مناسب هستند.

پیچ آلن اغلب با فرورفتگی سر در داخل یک سوراخ متقابل استفاده می شود و انتهای سر را با سطح قسمتی که بسته می شود همسطح می کند. این ظاهری تمیز ایجاد می‌کند و هیچ برآمدگی‌ای که می‌تواند گرفتار یا آسیب ببیند باقی نمی‌گذارد، که باعث محبوبیت آن‌ها در تجهیزات ورزشی مانند دوچرخه می‌شود.

پیچ‌های درپوش سوکت اغلب با یک سر فلاش در داخل سوراخ نصب می‌شوند، به این معنی که قرارداد ابعاد با پیچ‌ها و پیچ‌هایی که معمولاً با سر بر روی سطح نصب نصب می‌شوند متفاوت است. طول بیشتر پیچ‌ها و پیچ‌های دستگاه به‌عنوان طول کل شفت، شامل بخش رزوه‌دار و ساق بدون رزوه، به استثنای سر، داده می‌شود.

با این حال، با پیچ های پیچ آلن، طول بیان شده طول کلی است که هم شفت و هم سر را شامل می شود. همچنین ابعاد پیچ ​​های هد فرو رفته به این صورت است.

علاوه بر این، پیچ‌های درپوش سوکت اغلب در کاربردهای مکانیکی سخت‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند، بنابراین اغلب فقط در درجه‌های بالاتر در دسترس هستند. پیچ‌ها و پیچ‌های ماشین بر اساس استحکام، با استفاده از دو عدد که با یک نقطه از هم جدا شده‌اند، درجه‌بندی می‌شوند. این نقطه جداکننده است و نباید با نقطه اعشار اشتباه گرفته شود. عدد اول استحکام کششی نهایی (UTS) بر حسب MPa تقسیم بر ۱۰۰ و عدد دوم نسبت استحکام تسلیم به UTS است.

پیچ و مهره های معمولی با درجه ۵٫۸، ۸٫۸ یا ۱۰٫۹ عرضه می شوند. پیچ های درپوش سوکت اغلب در درجه ۱۲٫۹ موجود است، به این معنی که دارای UTS 1200 مگاپاسکال است و در ۹۰ درصد این (۱۰۸۰ مگاپاسکال) تسلیم می شود.

پیچ آلنی نوعی پیچ هستند که با یک درایو داخلی شش ضلعی (هگز) که در سر تعبیه شده است طراحی و تولید می شود. به این ترتیب، در نظر گرفته شده است که آنها را بر خلاف پیچ گوشتی های سنتی، با آچار آلن یا کلید شش گوش سفت و شل کنید. این ویژگی کلیدی است که یک پیچ آلن را از سایر سبک های درایو سر پیچ مانند پیچ ​​سر فیلیپس، پیچ های شکاف دار و سر صاف و پیچ های متمایز می کند.

یکی دیگر از تمایز رایج این است که پیچ آلنیاغلب در نوک مربع جدا می شوند. این پیچ ها معمولاً به عنوان پیچ آلنینقطه مسطح شناخته می شوند و معمولاً پرکاربردترین نوع هستند که در بسیاری از کاربردهای رایج یافت می شود. با این حال، شایان ذکر است که طرح های مختلف دیگری نیز موجود است.

در بیشتر موارد دیگر، معمولاً تفاوت فیزیکی زیادی بین پیچ آلنیو پیچ های معمولی برای اکثر استفاده های روزمره وجود ندارد. بنابراین دقیقاً هدف یک پیچ آلن چیست و چه زمانی باید از آن استفاده کرد؟

به طور خلاصه، پیچ‌های سوکت برخی از ویژگی‌های عملکردی افزایش‌یافته سایر بست‌های شش گوش رایج – سیستم‌های مهره‌ای و پیچ و مهره‌ای که نقطه مرجع آشکار هستند- را با راحتی و سهولت استفاده از یک مجموعه پیچ با فرمت استاندارد ترکیب می‌کنند. این حد وسط می تواند یک مصالحه مفید در بسیاری از موقعیت ها باشد، به ویژه هنگام کار در فضاهای محدود یا مناطق بدون دسترسی آسان به اتصال دهنده های شش گوش آچار خارجی ایمن.

همه پیچ آلنی را مرور کنید


مزایای استفاده از پیچ آلن


گشتاور و نیروی گیره بالقوه بالاتری که می توان با یک پیچ آلن روی یک پیچ معمولی به دست آورد، آنها را به گزینه ای ارجح در برخی از کاربردها تبدیل می کند. در مقایسه با پیچ‌ها و پیچ‌های معمولی برای آزمایش مشابه، پیچ‌های سوکت اغلب می‌توانند برخی یا همه مزایای زیر را در سناریوهای مربوطه ارائه دهند:

از آنجایی که پیچ آلنی معمولاً نیروی گیره بیشتری نسبت به پیچ های استاندارد و بسیاری از انواع بست های کوچک دیگر ارائه می دهند، پیچ آلنیکمتری را می توان در یک کاربرد خاص برای دستیابی به نیروی گیره کلی یکسان روی اتصال یا قطعه کار استفاده کرد. استفاده از پیچ های کمتر به این معنی است:

کاهش هزینه های سخت افزاری

سوراخ های کمتری برای سوراخ کردن و ضربه زدن به سطوح نصب، صرفه جویی در زمان و کاهش آسیب احتمالی به قطعات

پیچ آلنی شانه ای
پیچ های شانه سوکت دارای اجزای کششی و برشی هستند. شانه زمین دقیق و عملیات حرارتی است و اغلب بارهای برشی مانند پدال های ترمز، مهر زنی ریل های قالب و صفحات استریپر را روی ماشین های چاپ تحمل می کند. این همان برنامه ای است که به ایجاد نام “پیچ و مهره های استریپر” کمک کرد. پیچ های شانه ای بر اساس قطر و طول شانه نامیده می شوند و هر قطر شانه دارای قطر و طول رزوه پیش فرض است. قطر نخ پیش فرض برای هر شانه ای یک اندازه استاندارد کوچکتر از شانه است. به عنوان مثال، یک ۵ پیچ شانه ای در انتهای خود یک قسمت رزوه ای ۱-۲-۱۳ دارد.

خرید پیچ آلنی سرتخت

پیچ‌های ست سوکت قدرت نگه‌داری خود را از فشرده‌سازی نقطه در کاربرد جفت‌گیری می‌گیرند. هرچه بیشتر سفت شود، قدرت نگه‌داری محوری پیچ بیشتر می‌شود. کاربردهای متداول عبارتند از یقه های شفت، میله های تصادف روی درهای خروجی و دستگیره های مختلف. پیچ های تنظیمی فراتر از پیچ های درپوش سوکت تا RC 45-53 سخت می شوند.

سبک‌های نقطه پیچ مجموعه متداول:

جام: متداول ترین سبک استفاده می شود. طراحی لبه نازک قدرت نگهداری بالایی را برای کاربردهایی که نیاز به مونتاژ قطعات سریع، دائمی و نیمه دائمی دارند، امکان پذیر می کند.

مخروط: بالاترین قدرت نگهداری به دلیل نقطه مخروطی شکل تیز که امکان نفوذ عمیق به قطعه را فراهم می کند. معمولاً در تنظیم دائمی قطعات استفاده می شود.

تخت: به دلیل طراحی نقطه مسطح، این سبک در کاربردهایی که نیاز به تنظیمات مکرر است و حداقل آسیب سطحی مورد نظر است، استفاده می شود.

: همچنین به عنوان نیز شناخته می شود. دارای یک نوک گرد است که از پایین پیچ تنظیم بیرون زده است، در نتیجه گسترش یافته یا نقطه پیلوت. نقطه به گونه ای طراحی شده است که با یک شکاف هماهنگ یا جفت شود.

بیضی: مانند طراحی نقطه مسطح، این سبک همچنین در برنامه هایی که نیاز به تنظیمات مکرر است و حداقل آسیب سطحی مورد نظر است استفاده می شود.

خنچه شده: شیارهای روی نقطه فنجان برای بهبود چسبندگی و جلوگیری از عقب افتادن یا شل شدن طراحی شده اند. بسته به سازنده، نقاط خاردار داخلی و خارجی در دسترس هستند.

پیچ آلن


پیچ آلن برای کاربردهایی با فضای محدود استفاده می شود. آنها دارای سر استوانه ای و ویژگی های آچار داخلی (بیشتر سوکت شش ضلعی) هستند که به آنها اجازه می دهد در مکان هایی استفاده شوند که اتصال دهنده های آچار خارجی مطلوب نیستند. آنها برای کاربردهای مهم خودرو، ماشین ابزار، ابزار و قالب، ماشین آلات حرکت زمین و معدن، و طیف گسترده ای از کاربردهای مهندسی استفاده می شوند. مهم ترین دلایل استفاده روزافزون از پیچ های درپوش سر سوکت در صنعت ایمنی، قابلیت اطمینان و صرفه جویی است. در این مقاله اطلاعاتی در مورد پیچ ​​های درپوش سر سوکت سری ۱۹۳۶ و ۱۹۶۰، مزایای پیچ های درپوش سر سوکت، استانداردهای محصول و ابعاد، مزایای پیچ های سرپوش سوکت Unbrako، اطلاعاتی در مورد پیچ ​​های درپوش سر سوکت متریک ساخته شده توسط Unbrako طبق ANSI ارائه شده است. پیچ های استاندارد و سر فرو رفته با سوکت شش گوش.

این اصطلاح معمولاً در آمریکا استفاده می شود. پیکربندی اولیه پیچ‌های درپوش سر سوکت، روابط ثابتی را بین قطر ساقه اسمی، قطر سر و اندازه سوکت در محدوده اندازه موجود حفظ نمی‌کند. این پتانسیل عملکرد برخی از اندازه ها را محدود کرد. در دهه ۱۹۵۰، یک تولید کننده پیچ آلن در آمریکا مطالعات گسترده ای را برای بهینه سازی عملکرد بر اساس هندسه، استحکام مواد اتصال دهنده و کاربردها انجام داد. این مطالعات منجر به روابط بعدی ثابت در سراسر محدوده اندازه شدند. در نهایت، این روابط به عنوان استانداردهای صنعت پذیرفته شد و سال پذیرش – ۱۹۶۰ – برای شناسایی طرح های بهینه شده به تصویب رسید. عبارت ۱۹۳۶-Series برای شناسایی سبک قدیمی‌تر برای نیاز جایگزینی انتخاب شد.
مزایای پیچ آلن
مزایای تولید خاصی را توسعه داده و حفظ کرده است که همچنان آنها را از سایرین متمایز می کند. در زیر خلاصه ای از این مزایا آمده است.

تمام پیچ های درپوش سوکت دارای سر فورج و سوکت های شش گوش هستند.
مشخصات ASTM A574 (اینچ) و ASTM A574M (متریک) مشخصات هدهای سرد یا گرم را به ترتیب از ۱ ۱/۲ اینچ یا M20 اجباری می کند. در تمام سایزهای دیگر (سایزهای بالاتر از ۱ ½ اینچ یا ۲۰ میلی متر) مشخصات اجازه می دهد تا سوکت های شش ضلعی فورج یا ماشین کاری شوند. تمام سر پیچ های کلاهک سوکت و سوکت های شش گوش آنها فورج می باشد.

همه پیچ آلن دارای رزوه نورد هستند


مشخصات ASTM A574 (اینچ) و ASTM A574M (متریک) به رزوه های نورد شده با قطر ۵/۸ اینچ و برای طول پیچ تا ۴ اینچ یا به ترتیب با معیارهایی که نیاز به رزوه های نورد شده تا قطر M24 و طول محصول تا ۱۵۰ میلی متر دارند نیاز دارند. . محصولات بزرگتر ممکن است به انتخاب سازنده، نورد، برش یا آسیاب شوند. رزوه های زمین به دلیل هزینه های گزاف تولید نمی شوند. اما تمامی پیچ های درپوش سوکت Unbrako رول رزوه ای هستند.

حداقل مقاومت کششی بالاتر


مشخصات ASTM A574 (اینچ) و مشخصات ASTM A574M (متریک) حداقل استحکام کششی ۱۸۰۰۰۰ psi تا ۱/۲ اینچ و ۱۷۰۰۰۰ psi برای اندازه‌های ۵/۸ اینچی بزرگ‌تر و معادل‌های متریک مناسب را در مگا پاسکال مشخص می‌کنند. برای سختی هسته، HRC 39 تا ۴۵ برای ۱/۲ اینچ یا کوچکتر، و HRC 37 تا ۴۵ برای اندازه های ۵/۸ اینچی و بزرگتر است. مشخصات کششی Unbrako 10000 psi بالاتر از استانداردها است (۱۳۰۰ یا ۱۲۵۰ MPa برای اتصال دهنده های متریک) – در حالی که محدوده سختی هسته را حفظ می کند.

ریزش نخ ریشه شعاعی
در آغاز سال ۱۹۶۶، مشخصات رزوه برای اتصال دهنده های هواپیما، MIL-S-8879، منتشر شد. در ویرایش A از این مشخصات، بیان شد که رشته‌های runout باید شعاع ریشه‌ای به بزرگی یا بزرگ‌تر از شعاع ریشه معمولی نخ‌ها داشته باشند. شعاع بزرگ ریشه ریزش یک فرم صاف را ایجاد می کند که تنش را توزیع می کند و عمر خستگی ریزش نخ را افزایش می دهد. هدف از این نیاز، تقویت این ناحیه خاص از بست بود، زیرا در اینجا بیشترین خرابی بست ها رخ می داد. استفاده اولیه از این مشخصات برای اتصال دهنده های هواپیما بود و در حالی که مطمئناً شایستگی خود را در این کاربردها ثابت کرد، هرگز به هیچ استاندارد تجاری بست اضافه نشده است. با این حال، (SPS) مزایای این پیشرفت تکنولوژی را دید، این مفهوم را پذیرفت و یک را به عنوان یک ویژگی استاندارد در همه پیچ‌های درپوش سوکت خود توسعه داد.

فرم موضوع “WR”.
این یک فرم رشته اختصاصی SPS است که با نمایه رشته استاندارد UNR مطابقت دارد. “WR” مخفف است. این شکل نخ منحصر به فرد دارای دو تفاوت عمده است و هر دو با قالب های رول نخ مخصوص ساخته شده توسط بخش Hi-Life Tool آنها به دست می آیند. ابتدا، ریشه رزوه به اندازه ای که سری اجازه می دهد ساخته می شود. ثانیاً، آنها تحمل شعاع ریشه را به ۳۰٪ بالاتر از مشخصات محدود می کنند. با این ترکیب، “WR” قوی ترین شکل نخ UNR را فراهم می کند و بیشترین فرصت را برای به حداکثر رساندن مقاومت در برابر خستگی دارد.

حکاکی برای دور نخ
هنگامی که نخ ها بر روی محصولات خود نورد می شوند، نمونه های تصادفی در اسید گرم شده حکاکی می شوند و سپس زیر یک میکروسکوپ استریو برای تشخیص دور نخ بررسی می شوند. دور نخ یک عیب است. هنگامی که نخ ها در حال نورد شدن هستند، این یک تا شدن مواد است. اگر در این روش دور زدن را بررسی نکنید، احتمالاً شناسایی نمی شوند. نتیجه، نقص های داخلی محصول خواهد بود که پس از آن به نواحی اصلی برای شروع ترک خوردگی ناشی از خستگی تبدیل می شود و سپس خرابی بست های بعدی. به دلیل این تلاش‌ها، آنها می‌توانند گواهینامه ASTM F788، الزامات تکمیلی، S1 را دریافت کنند. برای مجموعه هایی که تحت فشارهای دینامیکی شدید روی همه پیچ های درپوش سوکت قرار دارند.

اغلب انتظار می رود که بست های مهندسی شده بارها یا چرخه های خستگی بالا را در مدت زمان طولانی تحمل کنند. عوامل فوق و فرآیندهای تولید کاملاً کنترل شده، مقاومت خستگی بیشتر پیچ‌های سوکت را نشان می‌دهند.

در بالا توضیح داده می شود که چرا باید بست ها را از یک سازنده معتبر خریداری کرد. وقتی محصولی را از یک تولید کننده معتبر خریداری می کنید، حتی بدون درخواست از آن بهترین کیفیت را دریافت می کنید زیرا آنها متعهد هستند بهترین محصول را به شما ارائه دهند.

پیچ آلن
پیچ های ماشینی با درایو سوکت هگز یا آلن
پیچ آلن سر دکمه:
پیچ آلن دکمه ای که به عنوان پیچ آلن دکمه، پیچ آلن یا پیچ آلن دکمه آلن نیز شناخته می شود، نوعی پیچ درپوش با سر دکمه و سوراخ محرک شش ضلعی است. آچار سوکت و کلیدهای آلن شش گوش این پیچ ها را به حرکت در می آورند. اکثر پیچ‌های درپوش سوکت دکمه‌ای دارای سرهای تمیز و بدون مهر و موم هستند تا ظاهری تمیز و کامل داشته باشند.

پیچ آلن دکمه فلنج:
پیچ های درپوش سوکت دکمه ای با واشر داخلی. فلنج پهن سر پیچ را از خرد شدن مواد نازک یا نرم محافظت می کند. این پیچ ها کاملا رزوه شده و دارای رزوه کلاس ۳A هستند. ارتفاع سر از پایین فلنج به بالای سر می رود.

پیچ آلن سر تخت:
پیچ آلن تخت که با نام‌های پیچ کلاهک سر سوکت تخت، پیچ آلن یا پیچ آلن تخت آلن نیز شناخته می‌شود، نوعی پیچ درپوش با سوراخ محرک شش ضلعی است. آنها با آچار سوکت یا کلید هگز آلن هدایت می شوند و دارای ۸۲ درجه زیرین هستند.

پیچ آلن:
پیچ آلن که با نام‌های پیچ آلن، پیچ آلن یا پیچ آلن آلن نیز شناخته می‌شود، نوعی پیچ درپوش با سر استوانه‌ای و سوراخ محرک شش ضلعی است. آنها معمولاً با آچار سوکت یا آلن h هدایت می شوند

چه زمانی از پیچ آلن استفاده می کنید؟
پیچ های درپوش سوکت نوعی پیچ ماشین هستند و اغلب در قطعات ماشین یافت می شوند و مورد استفاده قرار می گیرند. در صورت نیاز، کلیدهای شش گوش همه کاره مورد استفاده برای راندن محصولات درپوش سوکت، امکان نصب این پیچ ها را در مناطق محکم تر می دهد.

تفاوت بین پیچ درپوش و پیچ چیست؟
در مورد پیچ ​​های درپوش سوکت، اصطلاحات از نظر فنی قابل تعویض هستند. تمایز از نحوه نصب پیچ و مهره ناشی می شود. پیچ ها در مجموعه خود با سفت کردن سر، در مورد، با استفاده از کلید شش گوش یا درایور شش گوش، سفت می شوند. در همین حال، پیچ‌ها با سفت کردن مهره، معمولاً با آچار یا سوکت، در مجموعه خود سفت می‌شوند. بسته به کاربرد، می‌توان از پیچ‌های درپوش سوکت در هر دو صورت استفاده کرد و هر دو عبارت را صحیح می‌کند.

همانطور که گفته شد، “پیچ درپوش سوکت” بهتر از “پیچ های درپوش سوکت” از زبانه جدا می شوند، اگرچه ممکن است این فقط نظر ما باشد.

پیچ های درپوش سر سوکت نوع خاصی از بست هستند. پیچ های درپوش سر سوکت معمولاً در قطعات ماشین آلات، فیکسچر قالب و گیره استفاده می شود. پیچ های درپوش سر سوکت برای کاربردهایی که فضای کافی برای مانور آچار یا سوکت وجود ندارد ایده آل هستند.

انواع مختلفی از پیچ درپوش سر سوکت وجود دارد، از جمله:

پیچ‌های درپوش سر سوکت با گلوله‌های نایلونی که معمولاً دارای یک محرک شش‌ضلعی داخلی (سر آلن) هستند که استحکام قفل اضافی را به شکل یک گلوله نایلونی کوچک ارائه می‌دهد که روی رزوه‌ها اعمال می‌شود تا از شل شدن در اثر لرزش جلوگیری کند. دارای سر بلند و استحکام بالا است.

پیچ آلن با یک وصله نایلونی که عملکرد مشابه گلوله را انجام می دهد. مانند پیچ ​​سر سوکت قبلی، این پیچ سر بلند، درونی و با استحکام بالا است.

پیچ سرتخت سر سوکت با رزوه کامل یکی دیگر از بست های با سر بلند و با استحکام بالا است. تمام طول ساقه رزوه ای است، از این رو نام آن است.

پیچ سرتخت سر سوکت با سر مته شده دارای سوراخی است که در سر آن سوراخ شده است تا سیم سیم را به عنوان یک ویژگی ایمنی بپذیرد.

همه این تغییرات در پیچ های سر سوکت دارای سرهای بلند و درایو شش گوش داخلی (آلن) به عنوان رایج ترین درایو هستند. پیچ های سر سوکت به عنوان پیچ های سر سوکت نیز گفته می شود.

پیچ‌های درپوش سر سوکت مانند پیچ‌های سر شش گوش با درجه‌بندی مشخص نمی‌شوند. پیچ‌های درپوش سر سوکت سری استاندارد ۲۰ درصد قوی‌تر از پیچ‌های سر شش‌گانه درجه ۸ و ۵۰ درصد قوی‌تر از پیچ‌های درپوش شش‌گانه درجه ۵ هستند. استحکام کششی حداقل ۱۸۰۰۰۰ psi برای سایزهای ۱⁄۲ اینچ قطر و کوچکتر و ۱۷۰۰۰۰ psi برای قطر ۵⁄۸ اینچ و بالاتر است. استحکام کششی ممکن است بسته به عملیات حرارتی و سازنده متفاوت باشد.

پیچ‌های سر پایین، سر صاف و سر دکمه – بر خلاف پیچ‌های درپوش سر سوکتی – به دلیل پیکربندی هد، ۱۰۰۰۰ psi پایین‌تر رتبه‌بندی می‌شوند و در کاربردهای سبک‌تر بیشتر دیده می‌شوند.

موارد فوق انواع پیچ هایی با سر استوانه ای و محرک شش ضلعی داخلی هستند. جداول تمام بعدی شامل عکس ها و نقشه های محصول با کلیک بر روی مورد موجود است. رایج‌ترین پیچ درپوش استاندارد استاندارد DIN 912 در درجه ۱۲٫۹ است که در ۸٫۸ و ۱۰٫۹ و در فولاد ضد زنگ A2 و A4 نیز موجود است.

پیچ های درپوش سر سوکت معمولاً در مونتاژ دستگاه برای پانل ها و قطعات قابل جابجایی استفاده می شود. آنها یک کلاه گرد با سر شش گوش دارند و با یک آچار سوکت محکم می شوند. کلاه‌های بلندتر هنگام بسته شدن راحت‌تر دیده می‌شوند، در حالی که کلاه‌های دکمه‌ای و سر صاف کمتر احتمال دارد لباس‌ها یا اتصالات را گیر کنند. پیچ های درپوش با روکش اکسید سیاه یا پوشش زرهی در برابر خوردگی مقاوم هستند.

پیچ آلن

پیچ آلن مغزی

پیچ آلن خور

پیچ آلن استوانه

پیچ آلن سرخزینه

پیچ آلنی

پیچ آلن سرتخت

پیچ آلن کله قارچی

پیچ آلن ۸

Share this Post!

درباره نویسنده : pich110

0 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما توسط دیگران قابل مشاهده نخواهد بود..